I et vejr som i bedste fald kan kaldes udfordrende, lykkedes det at gennemføre 14 finalekampe ved årets klubmesterskaber i tennis og padel. Vi har haft strålende solskin, blæsevejr, stille silende regn og skybrud med torden, men alligevel er det ved fælles hjælp lykkedes at gennemføre det stort anlagte program med masser af flot tennis og padel på klubbens anlæg på Strandbakken. Og da det hele sejlede, tog vi banerne på den anden side af vejen i brug og fik afviklet indledende kampe i U12-rækkerne - og sendte fire herrespillere på tur til padelpadel i Odense for at programmet nogenlunde kunne holdes.

Det hele gennemførtes i højt humør og med 42 til fællesspisning lørdag aften.

Tillykke til alle klubmestre og tak til alle, der har givet en hånd med undervejs - og det er mange i form af vandopsamlere og banemænd, grillmestre, kagebagere og opvaskere, teltopsættere og opryddere - og mange flere, som har været med til at lave en flot weekend i vores gamle tennisklub.

Og sidst men ikke mindst tak til vore sponsorer; MR, GIne, Dybendal, Efes, Viking Pizza og SuperBrugsen - det er af kæmpebetydning for os, at vi kan trække på jeres velvilje og støtte.

Find masser af billeder fra finaledagene under Mere, Billedarkiv, Galleri - Klubmesterskab 2022 - https://rudtennis.dk/cms/Gallery.aspx#Klubmesterskaber_2022

Her følger resultaterne fra årets finalekampe:

Tennis:

Begyndere - drenge - rød bane: 

Alexander over Sebastian: 15/7 - 15/11

Begyndere - piger - rød bane:

Maria over Lærke: 15/5 - 16/14

 

U12 - piger - grøn bold:

Clara over Sofia: 4/1- 1/4 - 4/0

U12 - drenge - grøn bold:

Mathias over Oliver: 4/2 - 4/3

 

U12 - double - grøn bold:

Alexander/Oliver over Mathias/Andreas: 4/2 - 2/4 - 4/1

 

U14 - drenge:

Benjamin over Dia: 6/1 - 6/1

 

Damesingle:

Marlene over Johanna: 6/1 - 6/1

 

Herresingle:

Christoffer over Christian: 6/2 - Christian ret.

 

Herredouble:

Christoffer/Jakob - Christian/Henrik: udsat

 

 

Padel:

Herre - turnering:

Jonas/Uffe over Jacob/Stellan: 6/4 - 6/1

 

Mix - turnering:

Marlene/Jacob over Susanne/Christian: 1/6 - 6/4 - 6/1

 

Dame - motion:

Lisbeth/Christina over Trine/Merete: 6/1 - 6/2

 

Herre - motion:

Jannik/Thomas over Peter/Nikolai: 7/5 - 6/3

 

Mix - motion:

Ulla/Peter over Britt/Michael: 6/2 - 6/2

 

Familierække:

Mathias/Marlene over Benjamin/Elvir: 6/4 - 6/2


Følg med

Nyheder - Vis alle

Events - Vis alle